Bio-OpenSolaris repository idea

Już pisałem o OpenSolarisie jako bardzo fajnym systemie operacyjnym (starczy spojrzeć na cheatsheet pokazujący możliwości - dostępny na genunix), niestety od tego czasu nie miałem czasu się nim pobawić bardziej i zupełnie nie zapowiada się by obecnie stało się inaczej.

Czego tam brakuje?

Z tego co pamiętam na OpenSolarisa nie ma przeportowanych wielu paczek z dziedziny biologii, fizyki, chemii i ogólnie nauk bio*.

Jako, że są to prężnie rozwijające się dziedziny można było by się pokusić o stworzenie paczek IPS z tego typu programami.

Co trzeba by przenieść?

Niemalże wszystko to co jest w BioLinux, oraz:

Jak zacząć?

Jeśli o mnie chodzi to pewnie zacząłbym od przyjrzenia się ebuildom w Gentoo oraz próbie wyselekcjonowania pakietów które już mają spełnione zależności w Open Solarisie (by nie konwertować za wielu bibliotek niezbędnych dla programów).

No i później konwertować coraz bardziej zależne pakiety.

Na pewno fajnie by było nawiązać współpracę z twórcami tego oprogramowania tak by być informowanym o nowych releasach.

Osoba, która by się podjęła takiego zadania powinna dla każdej paczki mieć przygotowany skrypt coś na kształt ebuilda - zapewne ilość różnic w zależnościach nie zmienia się znacząco z wersji na wersję, a to znacznie by przyspieszyło proces dostarczania nowych paczek ;).

Czy natywne paczki są niezbędne?

Pewnie nie ;) - możliwe, że udało by się skorzystać z mechanizmu BrandZ do emulacji Linux Zones.

Comments

comments powered by Disqus