Darmowe środowisko testowe dla Perla od Microsoftu

Najpierw była zapowiedź, a teraz projekt Microsoftu oferujący darmowe środowisko testowania skryptów Perla dla Windowsa stało się faktem - całość to parę maszyn wirtualnych z głównymi wersjami Windows jak donosi Heise OpenSource.

Na maszynach też jest dostępne środowisko Strawberry Perl, tak więc jeśli jesteś deweloperem CPAN - możesz całkowicie za darmo przetestować swoje skrypty pod Windowsem.

Jako, że pod Windowsem najczęściej korzystam z dystrybucji Active State ActivePerl to i tak sporo mi to daje - zapewne przesiadka na Strawberry Perl nie będzie żadnym kłopotem (tym bardziej, że jest on dostępny na pendrive).

Co to może oznaczać?

Hmm, czyżby Microsoft chciał zamienić swój język skryptowy używany w powłoce systemu na Perla?

Nie było by to złe rozwiązanie, bo skądinąd wiem że niektóre firmy świadczące usługi serwisowe dla sieci korporacyjnych już obecnie korzystają ze skryptów Perla, które wykonują jakieś tam (niestety nie wiem jakie) zadania pod systemami Microsoftu.

Czyżby Perl przeżywał swój renesans w dobie Ruby on Rails, Python, Groovy, Scala i innych języków?

A może Microsoft ma dalekosiężne plany by wykorzystać nową maszynę wirtualną Perla - Parrot (o której to chyba już krążą legendy niczym o Yeti) jako silnik do tworzenia swoich nowych języków?

Jeżeli Microsoft stworzyłby jeszcze pluginy do VisualStudio obsługujące język Perl - to pewnie by to przyczyniło się do odrodzenia całej społeczności CPAN, a także napływu nowych programistów do społeczności.

Comments

comments powered by Disqus