Dlaczego warto zainteresować się OpenSolarisem?

W tym tekście jest naprawdę sporo odnośników!

 1. Społeczność, czyli grupy techniczne OpenSolarisa tworzą wiele nowych elementów systemu, od oprogramowania storage i ZFS do kompletnych narzędzi analizy systemu (DTRACE). W OpenSolarisie zostaną zaimplementowane Domeny Logiczne (Logical Domains), wirtualizacja Xen oraz mechanizm stref i kontenerów. Istnieją specjalne grupy które tworzą pakiety i narzędzia instalacyjne (twórca Debiana - Ian Murdock - pracuje w Sunie), a także narzędzia sieciowe i technologie bezpieczeństwa.

 2. Kompatybilność - Firma Sun gwarantuje, że interfejs systemowy głównych bibliotek dostępnych w OpenSolarisie się nie zmieni z wydania na wydanie - jest to duża zaleta dla programistów systemowych - mogą oni uruchomić stary kod na nowszych wersjach systemów bez zmian w jego strukturze.

 3. Przenośność - prawie jak Linux, OpenSolaris pracuje na rodzinach procesorów SPARC i x86: UltraSPARC, SPARC64, AMD64, Pentium, Core i Xeon EM64T, a ostatnio także ARM.

 4. Czołowe firmy produkujące sprzęt przystąpiły do prac nad systemem OpenSolaris poprzez naprawianie błędów w systemie (Sponsor Program). Z ciekawszych instytucji pracujących nad OpenSolarisem można wymienić:

  • AMD

  • Intel

  • Ohio State University

  ale to nie jedyny ich udział w rozwoju tego oprogramowania, mają one też otwarte projekty

  Więcej informacji o obsługiwanych urządzeniach i firmach produkujących sterowniki do OpenSolarisa można znaleźć w projekcie Open Development Infrastructure project.

 5. ZFS - Jeden z najnowocześniejszych systemów plików - pozwalający na tworzenie systemów plików o wielkości peta bajtów.

 6. DTrace - Narzędzie pozwalające obserwować aktualnie uruchomione procesy w systemie na poziomie wywołań systemowych niewiele zmniejszając przy tym wydajność samej aplikacji

 7. Zones/Branded Zones - jako sposób lekkiej wirtualizacji - znacznie rozwinięcie koncepcji Jail znanej z BSD

 8. IPS - Image Packing System - System paczek podobny do tego z Debiana (zamiast apt-get jest narzędzie pkg)

 9. SMF - Service Management Facility dba o to, by aplikacje serwerowe typu Apache czy MySQL były monitorowane i w razie konieczności automatycznie restartowane.

Dostępne dystrybucje - projekt Indiana

Projekt Indiana został stworzony po to by powstały binarne dystrybucje systemu operacyjnego zbudowanego z kodów źródłowych OpenSolarisa.

Podobnie jak w systemie Linux, każda dystrybucja systemu OpenSolaris jest próbą integracji wielu projektów wchodzących w skład systemu OpenSolaris (instalator, środowisko graficzne, system paczek, itp.). Dzięki temu powstało parę dystrybucji systemu, każda z dystrybucji dostarcza obraz płyty LiveCD, pozwalającej na instalację OpenSolarisa.

Solaris Express Community Edition i Solaris Express Developer Edition

Solaris Express …

BeleniX - http://www.belenix.org/

Belenix jest dystrybucją dostarczaną w formie płyty LiveCD, jest oparta o środowisko graficzne KDE (obecnie 3.5.x chyba). Do standardowego systemu OpenSolaris dystrybucja BeleniX dołącza sporo paczek OpenSolaris. System ten jest darmowy, może być modyfikowany i dystrybuowany (np. jest możliwość łatwego utworzenia bootowalnego PenDrive).

Jaris (Japanese Solaris) - http://jaris.jp/

Japońska wersja OpenSolarisa (nie oznacza to że jest tylko w tym języku, ale na pewno dobrze znać chociaż troszkę japoński) dystrybucja ta pozwala na uruchomienie z płyty LiveDVD lub poprzez LiveUSB. Dystrybucję tą charakteryzuje to, że wiele aplikacji znanych z Microsoft Windows może być uruchomionych pod tym systemem (korzystając z Madoris - projektu bazującego na Wine).

StormOS - http://www.stormos.org/

Jest to Nexenta z obsługą paczek z Ubuntu (jak również ze wszystkimi narzędziami GNU) - jądro pochodzi tylko z OpenSolarisa.

Nexenta - http://www.nexenta.org/

Jedna z najpopularniejszych dystrybucji OpenSolaris - w ramach akcji promocyjnej został stworzony komiks. Dystrybucja ta po odpowiednich modyfikacjach jest dostarczana wraz z komercyjnymi urządzeniami do przechowywania danych. Można powiedzieć, że jest to dystrybucja systemu GNU/Solaris – korzysta z oprogramowania GNU, lecz używa jądra OpenSolarisa. Co ciekawe, Nexenta ma zmniejszone wymagania pamięciowe w stosunku do OpenSolarisa i wymaga ok. 256MB pamięci RAM. Dostarcza prawie pełnego portu pakietów z repozytorium Ubuntu. Posiada możliwość instalacji na zewnętrznych nośnikach USB. Na podstawie tej dystrubucji powstał system StormOS. Osoby chcące używać systemu w roli środowiska graficznego mają do wyboru pulpit GNOME oraz lekki desktop Xfce – autorzy projektu zalecają jednak StormOS do zastosowań desktopowych, ponieważ Nexenta została zaprojektowana z myślą o pracy serwerowej.

MilaX - The OpenSolaris Small Live CD - http://www.milax.org/

MilaX jest niewielką dystrybucją OpenSolarisa, która działa całkowicie z PenDrive lub płyty CD. Dystrybucja bazowana jest na Solarisie Nevada i zawiera jego podstawowe cechy. Projekt ten powstał jako eksperyment pozwalający sprawdzić jak dużo oprogramowania zmieści się na MiniCD. Dystrybucja MilaX może być używana jako „Rescue CD” dla Solarisa. MilaX w wersji serwerowej (bez GUI) zawiera oprogramowanie Apache, PHP, Samba, NFS, GCC, GMake, mc, itp. MilaX jest rozprowadzane na licencji CDDL w wersji 1. Do poprawnego działania wymaga 256MB RAM oraz procesora klasy Pentium by uruchomić wersję ze środowiskiem graficznym JWM. Do uruchomienia wersji bez środowiska graficznego wystarczy 128MB RAMu. Istotną zaletą tej dystrybucji jest czas uruchomienia - ok. 20sekund wprost z Grub. (Login i hasło dla usera: alex, przejście na roota poprzez su (hasło: root). Dostępna jest również wersja na architekturę SPARC. MilaX jest inny niż większość dystrybucji OpenSolaris ponieważ nie ładuje obrazu całej płyty (700MB) do pamięci RAM - tak więc nadaje się idealnie dla maszyn z mniejszą ilością RAMu.

SchilliX - http://schillix.org/

SchilliX jest rozprowadzany jako obraz płyty rozruchowej typu LiveCD. W odróżnieniu od oficjalnej dystrybucji Suna SchilliX zawiera wyłącznie oprogramowanie FLOSS. Była to pierwsza dystrybucja OpenSolarisa - została opublikowana 3 dni po wydaniu systemu OpenSolaris (działa na architekturach x86 i AMD64).

marTux - http://www.martux.org/

Uwaga: Najprawdopodobniej projekt przestał być rozwijany. Jest to pierwsza dystrybucja „non-Solaris Express/Solaris Express Community Release OpenSolaris”, która została wydana również dla platformy SPARC (sun4u and sun4v). marTux jest dostępna jako LiveCD lub DVD od dłuższego czasu (może być manualnie zainstalowana na dysku twardym - jednak nie posiada instalatora - [format->newfs->cpio-{SPARC:_installboot&&eeprom/nvalias || x86:_installgrub&&BIOS}]). Całość bazuje na OpenSolaris/OSNet (jądro, usługi sieciowe, biblioteki systemowe, komendy UNIX) w połączeniu z XOrg 6.9.0 i X11. marTux do zarządzania pakietami używa systemu paczek opartych o format RPM (RedHat) co nie jest raczej korzystne.

Fajne rzeczy jakie są w OpenSolarisie

Jak można przetestować

Odnośniki które warto przejrzeć

Podsumowując - czyli co ja o tym sądzę?

Na pewno OpenSolaris jest dystrybucją wartą przetestowania, niemniej jednak bez posiadania sporej ilości RAMu (ok. 2GB) bym nie próbował jej uruchomić (chyba, że z jakimś lekkim środowiskiem graficznym np. XFCE). System ten dostarcza wielu bardzo ciekawych rozwiązań ZFS/DTrace opakowanych w nowoczesne (aczkolwiek pamięciożerne w wydaniu OS) środowisko Gnome.

Na moim laptopie OpenSolaris wykrył wszystkie(!!!) komponenty poprawnie, pozwalając mi się cieszyć od razu z możliwości ich używania (Linux miał problem z czytnikiem kart SD i kamerką Microsoftu), ale może to wynika z tego że mój laptop to Toshiba - a Toshiba na niektórych laptopach preinstaluje OpenSolarisa?.

By nie było tak różowo system ma też wady, o których pisze miedzy innymi Zal. Na pewno warto zainteresować się OpenSolarisem - jeżeli nie oficjalną wersją to jedną z dystrybucji - np. Nexenta/StormOS lub MilaX

Comments

comments powered by Disqus