Linux - system troubleshooting

Pracując zdalnie na systemach komputerowych, nie sposób jest uniknąć awarii.

Awaria może być typowo hardwarowa - z tym nie za bardzo możemy cos zrobić zdalnie, trzeba wpakować sie do jakiegoś środku lokomocji i zając sie tym osobiście.

Inaczej sprawa się ma z awaria softwarowa, taka jakiś czas temu mi sie przytrafiła … system plików na / uległ uszkodzeniu. Niewiele mogłem wtedy zrobić, wiec tez musiałem sie zając tym nie zdalnie, teraz bogatszy o doświadczenia tamtych dni mogę sobie napisać parę rad.

No to rady sa juz tu

  • Mieć obraz systemu na dysku hdd, z możliwością zamontowania go przez gruba / lilo. Cos jak płytka startowa, tylko ze z hdd.

  • Zostawić niewielka pusta(!!) partycję na korą możemy wypakować powyższy obraz, lub ściągnąć któraś z wielu maleńkich dystrybucji Linuxa. Rozmiar partycji to max 700MB najlepiej jakby była na partycji podstawowej. Od biedy jeśli mamy sporo ramu można na chwilkę zamazać SWAP.

  • Jeśli spodziewamy sie ze uszkodzeniu uległ system plików, a używamy Linuxa opartego o Debiana (np Ubuntu) możemy sprobować go naprawić podczas startu. Tworząc plik /forcefsck.

Podpowiedź

touch /forcefsck && shutdown -rF now

(wypada tu jeszcze sprawdzić wpisy w /etc/fstab) - partycja / powinna być zamontowana z: „0 1” na końcu.

  • Stworzenie live cd z większością oprogramowania i ustawionymi ipkami (Google: live cd specified for machine using Gentoo Instalation CD)

  • Jeśli mamy pare maszyn to można skorzystać z jakiegoś KVMa lub uruchomić system z init=/bin/bash (Single user mode) i przekierować w jakiś sposób wyjście konsoli na port szeregowy (do rozpatrzenia).

W sumie to na tyle więcej pomysłów chwilowo juz nie mam.

Najrozsądniejszym wydaje sie stworzenie nowego systemu (odpowiednie skonfigurowanego) na dysku z którego w razie awarii moglibyśmy wybootowac i chrootowac sie do naszego właściwego systemu i wykonać odpowiednie kroki naprawcze.

Uważam, ze jednym z lepszych pomysłów jest tez zostawienie livecd przy serwerze z bootowalnym i w pełni skonfigurowanym środowiskiem pracy (Gentoo nie źle sie do takich rzeczy nadaje) do którego jest możliwość połączenia sie przez ssh.

Comments

comments powered by Disqus