BarCamp, Spodek 2.0

Ostatni czasy w miejscach w których przebywam obrodziło w spotkania IT - w Poznaniu był BarCamp, w Katowicach Spodek 2.0 - oczywiście na obu byłem, więc podzielę się moimi wrażeniami ;).

BarCamp

Było to pierwsze spotkanie w tym mieście, a zarazem pierwsze takie spotkanie na które poszedłem - więc nie bardzo wiedziałem czego się spodziewać, ale byłem bardzo mile zaskoczony zaraz na wejściu bo były nalepki w stylu:

Cześć, jestem .....

no i marker w kolorze turkusowym (przynajmniej mi się taki trafił ;)).

Bardzo też mi się podobała mapka dojazdu do Piwnicy21 - przecież nie każdy jest z Poznania.

Oprócz tego zadbano o sponsorów, więc były rozlosowane nagrody - jakieś rozmówki hiszpańskie, hostingi itp (nie wiem czy tylko tak z okazji pierwszego BarCampu, czy już to stanie się tradycją).

Niestety nie ma róży bez kolców - nagłośnienie było trochę za słabe ale nikt się chyba nie spodziewał, że będzie tak dużo osób, tematyka wykładów nie zbyt mi przypadła do gustu (za dużo marketingu, za mało IT - spodziewałem się, że dowiem się więcej o technologiach niż o cudzych projektach), choć prelegenci z Partype.pl mnie miło rozczarowali bo zwrócili moją uwagę na problem promocji już stworzonego serwisu - co okazuje się nie jest rzeczą prostą, wątek został później podchwycony przez portal Poznania - tuTej.pl.

Ciekawą prezentację miał także Wiktor Schmidt z netguru.pl mówił on o „długim ogonie” w AdWords i o doborze słów kluczowych - czyli znów marketing. Jestem zawiedziony trochę dwiema pozostałymi prezentacjami, bo jedna promowała serwis który jeszcze nie ma nawet wersji beta, ba nie zobaczyłem nawet screenu, filmiku jak to będzie wyglądać w akcji, choć sam pomysł wydaje mi się dobry - zobaczymy jak będzie z wykonaniem.

Niestety z Bartkiem nie miałem okazji porozmawiać, ale uważam, że bez importu danych z blogów i innych serwisów tego typu projekt raczej nie będzie miał zbyt wielu użytkowników. O LinkLift wolę nie pisać nic - jak Pani Aleksandra była nieźle przygotowana tak Michał w 80% przypadków był na środku niepotrzebny - nie każdy może promować ;) (chyba to była ich pierwsza prezentacja publiczna).

Dokładniejsze relacje z imprezy są dostępne tutaj:

Podsumowując BarCamp był nastawiony na integrację (na której nie zostałem) i spotkanie towarzyskie branży, a wykłady po prostu były.

Spodek 2.0

To również pierwsze spotkanie tego typu, ale w regionie Katowic - spotkanie podobało mi się doskwierał mi brak nagłośnienia, ale jeden z organizatorów się już tłumaczy na swoim blogu

Prezentacje „spodkowe” przypadły mi bardziej do gustu niż te „barcampowe”, ale oczywiście nie wszystkie. Ogólnie spotkanie było chyba bardziej nastawione na wykłady niż poznanie się.

W każdym razie RondoSztuki jest fajnym miejscem, choć trzeba by było troszkę inaczej rozwiązać sprawę ze stolikami - każdy siedział przy swoim, przeważnie z ludźmi których zna a to nie pomaga w poznawaniu się, fajnie by było jakby na następnym spotkaniu pojawiły się takie nalepki jak były na BarCampie.

Mam jeszcze jeden pomysł, że przed spotkaniem jeśli ktoś chce się pochwalić jakimś projektem to po prostu odnośnik do wersji „demo” czy tam „beta” na stronę spodek20.pl i już na samym spotkaniu przygotować urnę (taką do głosowania) do której można wrzucić opinie o tym projekcie - podpisaną, niepodpisaną w zależności komu jak wygodniej <= to może nie wypalić ;).

Ok, pora przejść do części merytorycznej, czyli wykładów:

  1. Omówienie projektu SEKAP jako platformy pozwalającej na załatwianie spraw administracyjnych nie przekonało mnie w ogóle do tego projektu - było trochę gadania, stanowczo za mało szczegółów - podczas tej prezencji nasunęło mi się pytanie po co w każdym urzędzie tworzyć serwerownie, czy outsourcing nie byłby tańszy (albo coś źle usłyszałem)?

  2. Prezentacja „Od pomysłu do otwarcia. Proces tworzenia nowych serwisów internetowych na przykładzie `INFOMAIL.PL <http://infomail.pl/>`__” dla ludzi związanych z branżą zapewne nie była niczym nowym i odkrywczym, ale tym którzy dopiero startują w tej dziedzinie i szukają dobrego pomysłu na pewno podsunęła parę pomocnych wskazówek (biedni ich znajomi ;)), tak słuchając tej prezentacji nie usłyszałem czy w infomailu będzie możliwość subskrybowania newsletterów mailowych przez RSS? Dla mnie rozwiązanie wydaje się być bardzo ciekawe i uważam, że mogło by się przyjąć.

  3. Prezentacja pt „Rewolucja w sieciach socjalnych” pana Sebastiana poruszyła bardzo ciekawy problem przepisywania danych i ich zarządzania w różnych sieciach społecznościowych niestety rozwiązania tej niedogodności dopiero zaczynają powstawać, a były by potrzebne „na już” - ponieważ coraz ciężej nakłonić użytkownika by zarejestrował się w kolejnym portalu do którego potrzebuje dostęp na 10 minut, żeby np przeczytać jakiś news.

  4. Prezencja „Semantic Web. Jak ułatwić sobie życie w dobie aplikacji Web 2.0” była właściwie kontynuacją poprzedniej, jednak tutaj oprócz wspomnienia o formacie RDF, zabrakło pokazania jakiegoś przykładowego pliku i pokazania efektu jego parsowania (jeśli chodzi o przykłady RDFów to np projekt GeneOntology wykorzystuje pliki tego typu do modelowania relacji pomiędzy genami) i wspomnienia o XML i XSLT (to chyba by było na miejscu w tej prezentacji).

Jako, że takie inicjatywy dopiero raczkują to w obu przypadkach było trochę niedociągnięć, ale uważam organizatorzy stanęli na wysokości zadania.

Już się nie mogę doczekać kolejnych spotkań.

Comments

comments powered by Disqus