Google Picasa and PicasaWeb

Często się zdarza, że musimy pokazać komuś zdjęcia z rodzinnej uroczystości lub innego ważnego wydarzenia.

Obecnie w internecie roi się od serwisów pozwalających przechowywać swoje zdjęcia w sieci

Wszystkie z nich pozwalają na tworzenie tzw albumów, innym typem serwisów są takie pozwalające umieszczać pojedyncze zdjęcia w sieci:

Nie jest łatwo się zdecydować z którego serwisu skorzystać (sam obecnie bym polecił flickr.com lub picasaweb.com, fotosik.pl też nie jest zły). Ale wracając do tematu:

Jakiś czas temu postanowiłem wysłać część swojej galerii na serwery Google (WebPicasa) miałem do wysłania bagatela 120 zdjęć, niestety interfejs na stronie www nie pozwolił mi ich wszystkich zaznaczyć, więc musiałbym skorzystać z pojedynczego dodawania fotek - co mnie nie satysfakcjonowało w ogóle.

Całe szczęście dowiedziałem się, że Picasa ma opcję wysyłania zdjęć wprost z kolekcji do albumów WebPicasy. Tak więc czym prędzej ją zainstalowałem.

# emerge picasa

Po uruchomieniu okazało się, że wersja na Linuxa, nie ma opcji na której mi zależało najbardziej (została ona zaimplementowana dopiero od wersji 2.5) - zacząłem szukać rozwiązania mojego problemu. Aż w końcu natrafiłem na grupę dyskusyjną, gdzie było rozwiązanie mojego problemu.

Jak sobie poradzić?

  1. Zainstalować Picasę jak zwykle (wersja 2.2) …

  2. Posegregować zdjęcia w albumy, dodać tagi itp

  3. Wyłączyć Picasę i „Media Detector”

  4. Zainstalować wine (emerge wine) - choć już powinno być

  5. Ściągnąć najnowszą wersję dla Windows (2.5 - wget http://dl.google.com/picasa/picasaweb-current-setup.exe)

  6. Zainstalować ją korzystając z wine (wine picasaweb-current-setup.exe) i uruchomić ją, a następnie wyłączyć (powinno obyć się bez błędów)

  7. Jako root przenieść starą instalację Picasy do innego folderu

cd /opt/picasa/wine/drive_c/Program Files
mv Picasa2 Picasa22
  1. Skopiować „świeżo zainstalowaną” Picasę do odpowiedniego katalogu (będąc w /opt/picasa/wine/drive_c/Program Files)

cp -R home/USERNAME/.wine/drive_c/Program\ Files/Picasa2/ .
  1. Uruchomić Picasę jak zwykle …

Innym sposobem, który powinien zadziałać jest skorzystanie z aplikacji napisanej w Pythonie i dostępnej pod adresem http://code.google.com/p/python-picasaweb/ - ja tego sposobu nie sprawdziłem bo ten pierwszy mi zadziałał - swoją drogą Picasa jest całkiem fajną przeglądarką zdjęć (i jest hack by można wysyłać zdjęcia na flickr.com ;))

Comments

comments powered by Disqus