TP-LINK TD-W8910G - czyli niedrogi sposób na WiFi z ADSL

TP-LINK TD-W8910G

Urządzenie mam już ponad rok (a może dwa?) i jestem zadowolony, skonfigurowałem i leży (czasami trzeba zrobić restart, ale to zdarza się rzadko). Router pracuje pod kontrolą Linuxa wg. nmapa (kernel serii 2.6.x) - co jest już samo w sobie ciekawe - i powoduje, że przy odpowiednim kombinowaniu może by się dało tam zainstalować custom firmware - tak jak jest to w niektórych DLinkach.

Dane techniczne

Dostępne porty1x WAN (RJ-11) - neostrada ; 4x LAN (RJ-45) - switch
Obsługiwane standardyADSL 2+; IEEE 802.11 b/g (WiFi)
Szyfrowanie transmisji bezprzewodowejWEP 64/128/152-bit, WPA/WPA-PSK, WPA2/WPA2-PSK
ZarządzanieWWW, Telnet
DodatkowoNAT, Firewall, Filtrowanie IP/MAC, serwer DNS, możliwość skorzystania z freedns, wykręcana antena, QoS (ale nie korzystałem), Chpset: Atheros
Opis ten nie jest pełny, ale ukazuje cechy na które ja zwracałem uwagę w momencie kupowania sprzętu. W tym sklepie można poczytać o samym modemie więcej.

Co należy zrobić po kupnie?

Ustawić parametry linii dla TP: VPI=0, VCI=35, enkapsulacja=PPPoA VcMUX Polecam zaktualizować firmware, jest on do pobrania z tej strony. Sam upgrade należy wykonywać przez połączenie kablowe! Na stronie są dwie wersje oprogramowania i rodzi się pytanie:

Jaki typ modemu posiadam?

Najprawdopodobniej wersję Annex A.

Czym to się różni Annex A od Annex B?

Sam annex opisuje zakres częstotliwości sygnału w jakim realizowane jest połączenie
Annex A - ITU-T G.992.1 Annex A ADSL over POTS
Wersja standardu ADSL która jest przeznaczona dla zwykłych łączy telefonicznych (POTS). Czyli usługi Neostrada, Netia Net24 - modem działa w paśmie powyżej 25 kHz - by nie nachodzić na sygnał telefoniczny
Annex B - ITU-T G.992.1 Annex B ADSL over ISDN
Wersja standardu ADSL przeznaczona dla sieci cyfrowej z integracją usług (ISDN). Czyli usługi Netia i Dialog. Do ISDN trzeba po prostu modem działający na paśmie wyższym niż 138 kHz żeby nie nachodził na sygnał telefoniczny.

Podsumowanie

Warto zainwestować w router bezprzewodowy TP-LINK TD-W8910G - okazjonalne zwisy nie są raczej przeszkodą (starczy wyciągnąć wtyczkę z prądu i wsadzić ją z powrotem i już jest ok). Router ten raczej nie jest przeznaczony dla klientów instytucjonalnych, ale do domu doskonale się nadaje. Z tego co testowałem pomiędzy piętrami też rozsyła sygnał, a ściany w mieszkaniu (w "wielkiej płycie" nie testowałem) nie są dla niego problemem (zasięg jak dla mnie jest wystarczający, stabilność również). Producent co jakiś czas wypuszcza nowe wersje oprogramowania dla tego urządzenia często zwiększając tym samym jego możliwości.

Comments

 1. Polecam ten router użytkownikom neostrady, zamiast "pięknego" livebox'a. Zasięg sygnału jest bardzo dobry, przez kilka ścian (w tym z kominami) siła sygnału jest zadowalająca. Router kupiłem po konsultacji z autorem blogu i się nie zawidodłem, jak narazie ;)

  ReplyDelete
 2. Linksys WAG200g - zasięg antenki powala, nic się nie wiesza. [;

  ReplyDelete
 3. Że do dlinka można wrzucić nieoficjalny soft, to się nie spotkałem. Do linksysa owszem. Zwisy o których mówisz, to dobrze o nim nie świadczy - mimo, że zastosowanie domowe, to jednak wolałbym nie musieć łazić co jakiś czas go resetować. Urządzenie ma działać. Jak zwykle kwestia cena/jakość. W dzisiejszych czasach jakaś możliwość tunelowania by się przydała.

  Generalnie nie mam tego i bym nie kupił ani sobie ani też żadnemu ze znajomych bym nie polecił. Choćby nawet dlatego, że się zawiesza.

  ReplyDelete
 4. nic się nie zawiesza. U mnie pracuje od ponad 5 miesięcy i całkiem o nim zapomniałem!POLECAM

  ReplyDelete
 5. Detale sprzetu to (moja wersja hw to v4):

  # cat /proc/cpuinfo
  system type : 96348GW-11
  processor : 0
  cpu model : BCM6348 V0.7
  BogoMIPS : 254.77
  wait instruction : no
  microsecond timers : yes
  tlb_entries : 32
  extra interrupt vector : yes
  hardware watchpoint : no
  VCED exceptions : not available
  VCEI exceptions : not available

  # cat /proc/meminfo
  MemTotal: 14024 kB

  Wygląda na to, że sprzęt jest troche (procesor) kompatybilny z OpenWRT (!!!!), troche mało ramu jest i nie wiem jak OpenWRT sie zachowuje z liniami ADSL.

  No ale to nie wszystko, ze strony producenta można pobrać kod Linuxa (ten na licencji GPL - paczka ok. 170MB).

  ReplyDelete
 6. Nic się nie wiesza mam go już 2 lata początkowo 1Mb póznjej 2 a teraz 6 Mb smiga aż miło za takie pieniądze warto kupić.

  ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

How to generate user documentation from Perl script?

35 Google open-source projects that you probably don't know