Górska odznaka turystyczna GOT PTTK

Jako, że moja "lepsza połowa" i ja raczej lubimy aktywne spędzanie czasu, po jednej z wycieczek górskich wpadliśmy na pomysł w miarę regularnego spędzania w ten sposób czasu. Naszym celem będzie zdobycie Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK (wersja mała brązowa).

Górska Odznaka Turystyczna PTTK popularna

Górska Odznaka Turystyczna PTTK mała brązowa

Poniższy post raczej ma za zadanie usystematyzować wiedzę "jak rozpocząć" i jest przeznaczony dla początkujących. Oprócz tego na pewno będzie dla mnie zbiorem linków w które klikać gdy będę chciał policzyć punkty ;).

Jak zdobyć odznakę GOT PTTK?

Zdobywanie odznaki odbywa się w oparciu o samodzielnie prowadzoną książeczkę (koszt 4 PLN) do zakupienia w regionalnym oddziale PTTK. W takiej książeczce zapisywany zapisywany jest dokładny przebieg przebytych tras i punkty należne za poszczególne odcinki trasy. Punkty liczy się według kolejnej książeczki dostępnej w oddziałach terenowych PTTK (36 PLN o ile mnie pamięć nie myli). Co ważne, nie wolno powtarzać tras w ramach zdobywania jednego stopnia odznaki, chyba że przejście odbywa się w przeciwnym kierunku.

Punktacja tras GOT PTTK

W starej wersji punktacja GOT PTTK jest dostępna w serwisie gotki. Odnośniki do nowych, ale częściowych wersji punktacji (tylko na określony region - brak Beskidu Śląskiego) znajdują się w GOTFaq jest to ogólnie bardzo dobre miejsce by zacząć. My będziemy chodzić głównie w Beskidzie Śląskim póki co zaliczyliśmy Baranią Górę - ale bez książeczek.

Mam nadzieję, że na tą strone parę osób za sprawą Google przyjdzie więc umieszczę tutaj jeszcze dekalog turysty górskiego - żeby początkujący wiedzieli ...

Jak się zachować w górach - dekalog turysty górskiego

 1. Zanim wyruszysz w góry zastanów się, czy posiadasz dostateczne doświadczenie. Przed wyjściem poddaj ocenie stan zdrowia i siły, swoje i towarzyszy.
 2. Przygotuj wcześniej dokładny plan wycieczki, najlepiej udają się improwizacje... przygotowane. Poczytaj przewodniki, mapy, skorzystaj z usług informacji turystycznej, wskazówek przewodników górskich, gospodarzy schronisk, miejscowej ludności
 3. W górach szybko i często zmieniają się warunki atmosferyczne, niezbędną jest odzież chroniąca przed złą pogodą i zimnem oraz mocne, wysokie buty na profilowanej podeszwie.
 4. Wychodząc na wycieczkę pozostaw w domu, w schronisku czy u znajomych wiadomość o celu i trasie wycieczki oraz godzinę powrotu. W ten prosty sposób zapewnisz sobie szybką pomoc w razie wypadku.
 5. Szybkość poruszania dostosuj do możliwości najmniej sprawnego uczestnika wycieczki. "Pożeranie kilometrów" prowadzi niechybnie do wyczerpania, a poza tym ogranicza możliwość podziwiania uroków górskiego krajobrazu.
 6. Uważaj na każdy krok - upadki zdarzają się także w łatwym terenie. Szczególnej zwłaszcza ostrożności wymagają trudniejsze partie trasy: strome, mokre i zaśnieżone stoki, płaty starego śniegu. Nie zbaczaj ze znakowanego szlaku.
 7. Nie strącaj kamieni, gdyż narażasz innych turystów na poważne niebezpieczeństwo. Miejsce zagrożone przez spadające kamienie przechodź szybko i uważnie.
 8. Decyzja o zawróceniu z drogi to NIE hańba, lecz głos rozsądku. Nie wstydź się zawrócenia, gdy załamie się pogoda, nadejdzie mgła lub trasa okaże się zbyt trudna.
 9. Szanuj przyrodę, nie hałasuj, jest to niebezpieczne. Dbaj o czystość i porządek w górach. Usuwając śmieci dajesz dowód swej kultury.
 10. Jeżeli mimo ostrożności zdarzy się wypadek - przede wszystkim zachowaj spokój. Poszkodowanego ułóż w bezpiecznej pozycji, w widocznym miejscu i pod opieka a przedewszystkim wezwij pomoc!

Odnośniki przydatne dla turysty górskiego

Ok, to wszystko - pora zacząć chodzić. Możliwe, że teraz będą pojawiać się na tym blogu okazjonalnie relacje z wypraw górskich – będą tagowane słowem „got”, jeśli ktoś jest zainteresowany tylko tym tematem – powinien sobie za subskrybować ten RSS Feed.

Comments

 1. Ostatnio chodząc po sieci odnalazłem dwa bardzo interesujące wpisy: Co powinna zawierać turystyczna apteczka górska?, oraz Jak się ubrać w góry, by było wygodnie i praktycznie :). Jeśli trafiłeś na ten wpis z Google, to przypuszczam, że te dwa linki Cie mogą zainteresować.

  ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

How to generate user documentation from Perl script?

35 Google open-source projects that you probably don't know

Using perl to extract files from large directory structure