Pryszłość pod znakiem Adobe?

Jakiś czas temu pisałem o sposobie pisania pisania aplikacji (a później pisał eRiZ choć w trochę innym kontekście), w tamtym artykule próbowałem ukazać pewien pomysł - receptę jak można pisać obecnie programy. Jak się okazuje na przeciw moim pomysłom wyszła firma Adobe (Ci od pdfów) pozwalając developerom pisać programy niemal w dowolnym języku. Jak to zostało zrobione - powstał projekt Apollo -czyli wieloplatformowe środowisko do wyświetlania danych i komunikacji z serwerami przetwarzającymi te dane, obecnie w ofercie Adobe znajduje się SDK dla Windowsa i MacOS, ale przed końcem roku ma być wypuszczona wersja finalna która będzie także działać na maszynach z systemem operacyjnym Linux.

Tymczasem zapraszam Was do obejrzenia filmiku z pierwszych pokazów "nowej technologi", a właściwie chciało by się rzec - do oprogramowania wykorzystującego znane od wielu lat technologie w trochę inny sposób, niestety potężnym minusem owych aplikacji jest to, że trzeba mieć znów coś zainstalowane by działało.

Sytuacja robi się interesująca ponieważ Microsoft z nową warstwą prezentacji w Windows Vista, pozwala także osiągnąć bardzo ciekawe efekty graficzne i daje całkiem pokaźne możliwości programistom ... ale niestety jest tylko na jedną słuszną platformę.

Podsumowując pozostaje nam sobie życzyć, że rozwiązanie Adobe będzie wystarczająco wydajne by móc z niego korzystać na starszych komputerach i równie otwarte jak XML, choć patrząc na dokonania tej firmy z Flashem i formatem pdf śmiem w to szczerze wątpić (choć w końcu pdf to standard ISO i jest już niby otwarty ;) ), oby tylko się nie okazało, że dobry pomysł trafi do śmietnika (ze względu na kiepski marketing lub wykonanie).

Comments

Popular posts from this blog

How to generate user documentation from Perl script?

35 Google open-source projects that you probably don't know

Using perl to extract files from large directory structure